زنی که بال‌های پاره این پروانه مونارک را ترمیم کرد

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : پروانه‌های مونارک در سراسر آمریکای شمالی بجز منطقه آلاسکا و مناطق ساحلی شمال غربی اقیانوس آرام زندگی... با عنوان : زنی که بال‌های پاره این پروانه مونارک را ترمیم کرد بخوانید :

در سراسر آمریکای شمالی بجز منطقه آلاسکا و مناطق ساحلی شمال غربی اقیانوس آرام زندگی‌ می‌کنند. این گونه همچنین در سراسر آمریکای جنوبی، استرالیا و جزایر هاوایی یافت می‌شود.

پروانه مونارک یکی از شناخته‌شده‌ترین حشرات در ایالات متحده است. دلیل این شهرت مهاجرت طولانی قابل پیش‌بینی‌اش بین شمال و جنوب است. در نیمه غربی و شرق ایالات متحده، گروه پروانه‌ها از جنوب تا مرکز مکزیک پرواز می‌کنند.


آگهی متنی میان‌متنی:
قاتل رؤیاهای تو کیست؟ (کتاب الکترونیک رایگان)


بر حسب اینکه زمان تولد یک پروانه مونارک چه زمانی از سال باشد؛ طول عمر آنها بین ۲ هفته تا ۵ ماه متغیر است. اما چند وقت پیش رومی مک‌کلوسکی پروانه‌ای را پیدا کرد که یکی از بال‌هایش به شدت مشکل داشت و به همین دلیل امید به زندگی این پروانه از حداقل طول عمر مونارک‌ها هم کمتر می‌شد.

در واقع این پروانه سه‌روزه از همان اول که از پیله بیرون آمده بود.

این خانم، اما دوست نداشت که پروانه را در چرخه طبیعت رها کند؛ تا پروانه بمیرد. او حس می‌کرد که می‌تواند کاری برای پروانه بکند. خانم مک‌کلوسکی آگاه بود که در شماری از پروانه‌ها به خاطر آلودگی با یک انگل خاص، ممکن است این مشکل ایجاد شود و صلاح نیست در این پروانه‌های آلوده با کمک مصنوعی به زنده ماندن و بال گرفتن پروانه، به پخش شدن عفونت کمک کرد.

خانم مک‌کلوسکی تصمیم گرفت که طی یک عمل جراحی؛ بال پروانه را کند.

اما این تصمیم خانم مک‌کلوسکی دلیل دیگری هم داشت.  حدود ۲۰ سال پیش مادرش به او گفته بود:

«رومی هر وقت به یک پروانه نگاه کنی؛ بدان که من آنجا کنارت هستم و من دوستت دارم.»

خانم مک‌کلوسکی یک طراح حرفه‌ای لباس هم است و در کارهای دستی مهارت خاصی دارد.

او حوله‌ای گذشت و با یک گیره فلزی پروانه را ثابت نگاه داشت. قیچی و سواپ پنبه؛ خلال دندان و پودر تالک را هم آماده گذاشت.

خوشبختانه پروانه عصب حسی در بال‌هایش ندارد. درست مثل موهای انسان.

پس با اندکی صبوری و صرف وقت؛ خانم مک‌کلوسکی موفق شد که بال پروانه را ترمیم کند.

البته علیرغم تلاش خانم مک‌کلوسکی برای تطابق ظاهری بال مصنوعی با بقیه قسمت بال طبیعی پروانه، خطوط سیاه دو قسمت کاملا بر هم منطبق نشدند. اما ترمیم آنقدر خوب بود که پروانه بعد از ۸ روز توانست پرواز کند.

...
نویسنده : ممد رسول بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 26 دی 1396 ساعت: 17:22