نگاهی به تعرفه‌های اینترنت مصرف منصفانه شرکت‌های معتبر و مقایسه حجم‌های ترافیک داخل و بین‌الملل

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مطابق مصوبه ۲۶۶ کمیته تنظیم مقررات؛ شرکت‌های اینترنتی موظف بودند تا دهم آذرماه تعرفه‌های جدید اینترنت ADSL خود را براساس مدل جدید اینترنت «مصرف منصفانه» اعلام و به اطلاع مشترکان خود برسانند و شروع به اجرای آن‌ها کنند.

قیمت‌ها و سرعت مدل جدید اینترنت غیرحجمی یا مصرف منصفانه در آبان ماه به تصویب کمیته تنظیم مقررات رسیده ولی حجم ارایه شده برای هر سرویس به صورت رقابتی در اختیار خود شرکت‌های اینترنتی قرار گرفته بود. همین موضوع؛ حساسیت‌ها و رقابت میان شرکت‌ها را افزایش داده و از سوی دیگر کاربران دوست داشتند هرچه زودتر اطلاع پیدا کنند هر شرکت چه حجمی برای ترافیک داخل و بین‌الملل ارایه کرده است.

تا به امروز؛ ۶ شرکت بزرگ ارایه‌دهنده اینترنت ADSL در ایران؛ تعرفه‌های اینترنت مصرف منصفانه خود را اعلام کردند. در ادامه نگاهی به جدول تعرفه‌های این شرکت‌ها می‌اندازیم و بعد یک مقایسه کوتاه خواهیم داشت و ابهاماتی که هنوز مطرح هستند و نه وزارت ارتباطات و نه خود شرکت‌ها نمی‌توانند پاسخ‌گو باشند:

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت شاتل

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت های‌وب

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت آسیاتک

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت پارس‌آنلاین

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت پیشگامان

تعرفه اینترنت مصرف منصفانه شرکت مخابرات

توضیح مهم: بسیاری از شرکت‌ها حجم گفته شده را برای هر دو ترافیک داخل و بین‌الملل روی هم منظور کردند اما نیمی از آن برای حجم ترافیک داخل و نیمی دیگر برای حجم ترافیک بین‌الملل است. مثلا شرکت شاتل برای سرویس ۱۶ مگابیت خود حجم ۳۲۰ گیگابایت را پیشنهاد داده است که ۱۶۰ گیگابایت برای ترافیک داخل و ۱۶۰ گیگابایت برای ترافیک بین‌الملل است.

منظور از ترافیک داخل؛ بازدید از سایت‌هایی است که روی سرورهای داخل کشور هستند و منظور از ترافیک بین‌الملل سایت‌های روی سرورهای خارجی به علاوه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و واتساپ است.

همچنین در نظر داشته باشید که ترافیک داخل یک دوم محسوب می‌شود. در واقع؛ روی سرویس ۱۶ گیگابایت شرکت شاتل می‌توانید از ۳۲۰ گیگابایت ترافیک داخل استفاده کنید.

شرکت پیشگامان یک سوم حجم اعلام شده را برای ترافیک بین‌الملل و دوم سوم را برای ترافیک داخل منظور می‌کند.

اما شرکت‌های دیگر یک مصرف آزادانه را برای کاربران در نظر گرفتند. یعنی شما می‌توانید کل حجم را ترافیک بین‌الملل یا داخل استفاده کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌شود؛ جدول‌های بسیار متفاوت و مغایری با یکدیگر می‌بینیم. به نظر می‌رسد هر شرکت یک برداشت و تفسیر از مصوبه ۲۶۶ داشته و براین‌اساس یک حجم پیشنهاد داده است. تا اینجای کار نیز شرکت‌ها چندین بار تعرفه‌ها و جدول‌های خود را تغییر دادند. مثلا شرکت شاتل ابتدا یک جدول تعرفه دیگر اعلام کرد ولی پس از یک روز؛ آن را حذف و تعرفه جدیدی معرفی کرد.

مقایسه سرویس ۱۶ مگابیت

در تعرفه‌های جدید اینترنت؛ هم ستون سرعت سرویس‌ها و هم ستون قیمت‌ها مشابه هم است و از مصوبه ۲۶۶ پیروی می‌کند ولی در ستون حجم‌ها شاهد تفاوت و تنوع هستیم. در واقع؛ امتیاز برتری یک شرکت به شرکت دیگری حجم مصرف منصفانه است. در زیر یک نگاه کوتاه به وضعیت شش شرکت بالا در سرویس ۱۶ مگابیت می‌اندازیم:

سرویس ۱۶ مگابیت با قیمت ۸۰ هزار تومان:

شاتل: ۱۶۰ گیگابایت آزادانه
(کسر ترافیک داخل به‌شکل نیم بها)

های‌وب: ۱۲۰ گیگابایت آزادانه
(کسر ترافیک داخل به‌شکل نیم بها)

آسیاتک: ۱۵۰ گیگابایت آزادانه
(کسر ترافیک داخل به‌شکل نیم بها)

پارس آنلاین: ۱۰۰ گیگابایت آزادانه
(کسر ترافیک داخل به‌شکل نیم بها)

پیشگامان: ۴۵۰ گیگابایت آزادانه
(کسر ترافیک داخل به‌شکل دوسوم)

مخابرات: ۱۷۵ گیگابایت
(کسر ترافیک داخل به‌شکل نیم بها)

در این مقایسه؛ به نظر می‌رسد شرکت مخابرات و شاتل بالاترین ترافیک را به خود اختصاص داده است و پس از آن شرکت‌های آسیاتک و های‌وب قرار دارند. اگر تصور کنیم که شرکت پیشگامان هم ۱۵۰ گیگابایت ترافیک بین‌الملل در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ می‌توان این شرکت را هم جزو بالاترین پیشنهاددهنده‌های حجم اینترنت محسوب کرد.

در تمامی این سرویس‌ها؛ اگر حجم ماهیانه تعیین شده برای کاربر به اتمام برسد؛ سرعت خط به ۱۲۸ کیلوبیت کاهش یافته و همین سرعت ادامه پیدا می‌کند تا روزهای باقیمانده از ماه سپری شوند یا اینکه کاربر به اختیار خودشان حجم اضافه خریداری کند. مبلغ هر گیگابایت حجم اضافه نیز ۲ هزار تومان تعیین شده است.

وزارت ارتباطات می‌گوید امکان جابه‌جایی یک روزه میان اپراتورهای اینترنت ADSL وجود دارد و کاربران می‌توانند هر اپراتور مناسب خودشان را برای سرویس ADSL انتخاب کنند.

حالا به نظر شما با این تعرفه‌ها و حجم‌ها؛ اینترنت ارزان‌تر شده یا گران‌تر؟ کدام طرح و تعرفه را می‌پسندید؟ آیا حجم‌های تعیین شده برای کاربران کافی هستند؟

تعرفههای,اینترنت,منصفانه,شرکتهای,حجمهای,بینالملل,...
نویسنده : ممد رسول بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 13 آذر 1396 ساعت: 7:53